BIM Nedir?

BIM Nedir?

İlk olarak kalem ve kâğıt vardı, sonra CAD’ın çizgileri, yayları ve daireleri geldi ve uğraştırıcı çizimleri etkili birer elektronik belgeye çevirdi. Daha sonra CAD 3B ye dönüştü ve şimdi her şey BIM’e (Yapı bilgi Modellemesi) dönüşüyor.

BIM nedir? BIM, bina ve altyapıların planlama, tasarım, inşaat ve yönetim aşamalarını içine alan akıllı model üzerine kurulan bir süreçtir. BIM 2B yada 3B modellerden daha fazlasını yaratır. BIM’ın kullandığı nesneler yapay zekâya, geometri ve gerçek verilere sahiptirler. Eğer bir modelin herhangi bir elementi değişirse, BIM yazılımı o elementin göründüğü bütün görünüşlerdeki gerekli koordinatların değişliklerini yapar, çünkü bütün görünüşler aynı bilgi kaynaklıdır. Mimarlar, yapı mühendisleri, müteahhitler işbirliği içinde(eş zamanlı olarak) tasarıma ulaşıp gerekli güncellemeleri yapabilirler ve bilgiler istikrarlı ve koordineli bir şekilde modelin içinde kalmaya devam eder.

Modeldeki bütün bilgilerle beraber neler yapılabileceği gerçekten heyecan verici. BIM’in gücü aslında bilgide yatmaktadır. Projenin ömrü boyunca süreçte yer alan bütün bilgiler her an kullanıma hazırdır ve bu süre içinde oluşabilecek hataları azaltmaya yardımcı olur. Projedeki tüm ilgili kişiler modele herhangi bir yerden ve herhangi bir zamanda ulaşabilirler. Ayrıca BIM yazılımlarının simülasyonları ve analizleri proje ile ilgili kararları şekillendirmek için yardımcı olur.

BIM, projede çalışan herkese sorunsuz iletişim ve koordine ile büyük kolaylık sağlar. Projede çalışan bütün üyeler aynı model üzerinde çalışırlar ve bilgi aktarımı daha kolay ve sade bir şekilde gerçekleşir. Bu sayede tasarım hataları azalır ve doğruluk oranı artar. BIM, projenin tasarımdan sahaya aktarılması konusunda saha koordinasyon problemlerini ve değişen emir listelerini azaltarak, projenin sorunsuz tamamlanmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda BIM projenin her aşaması için kullanılan değerleri el altında tutar.

Bu gönderiyi paylaş