BIM & Revitin Avantajları

BIM & Revitin Avantajları

Model tabanlı yaklaşım, bireysel organizasyonlar bünyesinde verimliliği arttırır ve koordineli proje teslimi sırasında yarattığı fark ile adeta parıldar. Burada BIM’ın bina ve altyapı projelerinde, zaman yönetimi ve bütçe tasarrufuna nasıl katkıda bulunduğunu birkaç madde ile açıklayacağız.

  1. Gerçekliği yakala; Proje siteleri için kolay erişilebilir bilgi kaynakları, daha iyi haritalama araçları ve arazi görüntüleri ile büyük ölçüde genişlemeye devam ediyor. Bugün, havadan alınan görüntüler, sanal yükseklikler ve mevcut altyapıların lazer taramasının kullanılması ile birlikte, proje başlangıçları için kolaylık sağlanmış ve gerçekliği yakalama konusundaki doğruluk oranı artmıştır. Bu bilgiler ışığında tasarımcılar kâğıt ve kalemle yapılması mümkün olmayan çizimleri BIM sayesinde birçok veri girişi yaparak gerçekleştiriyor ve paylaşabiliyorlar.
  2. Tasarruf için harika bir çözüm; Paylaşılan bir model ile bina disiplinlerinin farklı gereksinimleri için çizimlerin yeniden işlenmesi ve çoğaltılmasına daha az ihtiyaç duyulur. Model bir pafta setine göre daha fazla bilgi içerir ve her disiplinin açıklamasını ve yapay zekâsını projeye bağlamanızı sağlar. BIM’in çizim araçları 2B çizim araçlarına göre daha hızlıdır ve her nesne veri tabanına bağlıdır. Model geliştikçe artan nesne sayısı ve özellikleri de otomatik olarak veri tabanında güncellenir. Örnek olarak bir projede değişiklik olduğunda artan/azalan pencere sayısı ve değişen pencere ebatları otomatik olarak güncellenir. Bu sayede keşif ve metraj çalışmaları çok daha kısa sürede ve doğru bir şekilde veri tabanı üzerinden tamamlanır. Modeli oluşturan bileşenler veri tabanı sayesinde hızlı ve doğru bir şekilde sayılarak önemli bir emek ve para tasarrufu sağlanmış olur.
  3. Her şey kontrol altında; Dijital model tabanlı iş akışı otomatik kaydetme ve proje geçmişiyle bağlantı kurma gibi içerikleri sayesinde kullanıcıların model üzerinde çalışırken harcadıkları zamanı hesaplar. Ayrıca modelin sürüm geçmişi ile bağlantı kurması sayesinde oluşabilecek büyük hatalar ve kayıplar sonrasında yaşanabilecek veri kayıpları telafi edilir.
  4. İşbirliğini geliştir; Modeller üzerinde paylaşım ve işbirliği içinde çalışmak çizim setleri göre daha kolaydır çünkü sadece dijital iş akışı sayesinde mümkün olan birçok fonksiyon vardır. Eklenen proje yönetimi işlevselliği ile dosyalar Cloud’a yüklenir. (Örnek olarak Autodesk’in BIM 360 çözümleri). Burada, farklı disiplinlerin kendi karmaşık proje modellerini paylaşmak ve grup üyeleri ile bütünleştirmelerini koordine etmek için birçok araç vardır. Yorum ve işaretleme adımları ile herkesin modelin gelişiminde etkisi vardır ve tasarım kesinleştiği zaman bu yorum ve işaretlemeler inşaat aşamasında da kullanılabilir.
  5. Gözünde canlandır ve tasarla; Güneş ışığını mevsimlere göre görselleştirmek veya binanın enerji performansını hesaplamak gibi tasarımcıların farklı ve artan sayıda simülasyon araçları vardır. Yazılımın yapay zekâsı fizik ve en iyi uygulamalara dayanan kuralları uygular ve böylece mühendisler ve diğer proje üyeleri için tamamlayıcı olabilir. Yazılımda tek bir düğmeye basarak en iyi sonuçları alabileceğimiz analizler yapılabilir.
  6. Çatışmaları çöz; BIM araç seti yardımıyla elektrik tavaları veya hava kanalları gibi elemanların çatışmaları otomatik olarak saptanır. İlk önce tüm bunları modelleyerek, çatışmalar erken keşfedilir ve şantiyedeki masraflı çatışmalar azaltılmış olur. Ayrıca modelin yardımıyla bazı elemanları mükemmel uyum ile şantiye dışında üretilmesi sağlanır ve artık şantiyede oluşturmak yerine sadece kolayca montajları yapılır.
  7. Adımlarını sırala; Bir model ve inşaat sırasındaki her aşama için alt modellerin doğru bir sırada olması önemlidir. Bununla beraber daha verimli bir inşaat süreci için sadece koordineli sıralanmış adımlar, malzeme ve ekip gereklidir. Modeli animasyonlarla tamamlayarak adımların ve süreçlerin koordinasyonu yapmak kolaylaşır ki böylece süreç sonunda beklenen sonuçlar için öngörülebilen yollar açılır.
  8. Detayların içine dalın; Bir model, birçok bilginin transferi için harika bir araçtır ama her zaman proje ekibi ile geleneksel plan, kesit ve cephe detayları gibi diğer raporları da paylaşmaya ihtiyaç vardır. BIM yazılımlarının otomasyon ve özelleştirme özelliklerini kullanarak çizim zamanından tasarruf edilir.
  9. Mükemmel Tanıt; Projedeki bütün tasarımlar BIM’ın yardımıyla bir model üzerinde gerçekleştirilir. Bu modelle kolayca projenin kapsamları, adımları ve sonuçları iletilebilir. Bunların yanında tasarımın 3B olması sayesinde etkileyici renderlar ve videolar(fly-throughs) çıkartılması için daha az uğraş gerekmektedir. Bu medyalar ticari değeri olan alanları pazarlama ve yasal onayların alınma sürecini kolaylaştırır.
  10. Her yerden erişim sağla: Bir veri tabanına bağlı olan modelin faydalarından birisi de parmaklarınızın ucunda büyük bir yapay zekâya yön vermenizdir. Cloud ile bu yeteneği birleştirerek (Autodesk’s BIM 360 saha yazılımı gibi) model ve proje detaylarına herhangi bir yerden ve herhangi bir cihaz üzerinden erişim sağlanabilir.

 

Bu gönderiyi paylaş