Kısayol Tuşu Atama/Kullanma

Revit Kısayol Atama/Kullanma

Kısayol Tuşu Atama/Kullanma

Revitin kullanışlı ve grafiksel arayüzü sayesinde mouse ile çalışmak çok kolaydır. Ama gerçekten üretken olmak için klavye kısayol tuşlarına hakim olmak gerekir.

Revit bir kısayol atamak için 5 karakter kullanımına kadar bize izin veriyor. Biz genelde sadece sol elimizi klavyede kullanacakmış gibi düşünüp (kısayol tuşları birbirine ne kadar yakın olursa kullanım açısından o kadar rahat olur) kısayolları ona göre atarsak bizim için daha verimli olacaktır. Böylece sağ elimiz sürekli mouse üstünde kalacaktır ve tasarımı gerçekleştirirken etkinliğimiz artacaktır.

Örnek olarak, Tasarımınızdaki bazı nesneleri düzenlemek istiyorsunuz fakat üstüne gelen başka bir nesneden ötürü düzenlemek istediğiniz nesneleri göremiyorsunuz. Böyle bir durumda “Temporarily Hide Element in View” komunutu TE olarak, “Reset Temporary Hide/Isolate” komutunu AR olarak atayabilirsiniz. Tasarım yaparken gizlemek istediğiniz nesneleri seçip TE kısayolunu kullanırsınız. Düzenlemeler bittikten sonra AR ile gizlenmiş nesneleri tekrar görünür hale getirebilirsiniz.

Burada bir hatırlatma yapalım Revit’te tek bir karaktere kısayol tuşu atarsanız, örneğin Copy komutunu C harfine atayalım, kısayolu kullanmak için C+Enter yada C+Spacebar olarak kullanabilirsiniz. (+ işareti gösterim amaçlıdır.) Eğer bir kısayolu en az 2 karakter içeren bir kombinasyona atayacaksanız sadece o 2 karakteri kullanmanız yeterlidir. Enter yada spacebar tuşunu kullanmanıza gerek yoktur. Örnek olarak yine “Copy” komutunu verelim. Kısayol atamak için CC gibi 2 karakter atarsanız Enter yada Spacebar’ı kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Ayrıca aynı komut için birden fazla kısayol ataması yapabilirsiniz.

Kısayol atamak için Menü çubuğundan View > User Interface > Keyboard Shortcuts’a tıklayıp kısayol atamak istediğiniz komutu bularak Press new keys: kısmına klavye kısayolunu girip Assign butonuna basarak ekleyebilir, iptal etmek kısayolu ise listeden seçerek Remove butonuna basarak iptal edebilirsiniz. Ayrıca listeden hangi komutlara kısayol atanmış görebilirsiniz.

Ek olarak, kendiniz için hazırladığınız kısayol tuşlarını yine Keyboard Shortcuts menüsünden Export alarak, başka bir bilgisayardaki Revit’e hazır halde ekleyebilirsiniz.

Revit’in doğasında olan verimliliği ve üretkenliği arttırmak için yapmamız gereken sadece Revit’in arayüzüne hakim olmak ve tabii ki kısayol tuşlarını aktif olarak kullanmaktır.

Bu gönderiyi paylaş