Revit İpucu – (The Save Selection Aracı)

Save Selection aracı yıllardır gözümüzün önünde duran ama neredeyse hiç farkına varılıp kullanılmayan küçük araçlardan birisidir. Bir dakikanızı almak ve bu küçük araç için bir kaç bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle Nerede Olduğunu Bir Bakalım

Revit’te Birden fazla nesne seçtiğiniz zaman ekranınızın sağ üst köşesinde görünecektir(Resim 1). Ayrıca aynı panele herhangi bir nesneyi seçmeden “Manage” sekmesinden de ulaşabilirsiniz (Resim 2).

Şimdi Nasıl Kullanacağımıza Göz Atabiliriz
İlk olarak, adından da anlaşılacağı üzere yaptığınız seçimleri kaydetmeye yarayan bir araçtır. Birden fazla nesne seçtiğiniz zaman (nesne kategorileri önemli değildir) “Save Selection” butonuna tıklayın ve seçiminize bir isim verin. Daha sonra seçiminizi tekrar çağırmak isterseniz “Manage” sekmesinden “Selection” panelindeki “Load” butonuna basıyorsunuz ve karşınıza bir liste çıkıyor. Bu listeden çağırmak istediğiniz isme tıklayıp OK diyoruz ve seçimleriniz tekrar işaretlenmiş hale geliyor. Yaptığımız seçimi silmek istiyorsak “Edit”e tıklıyoruz listeden silmek istediğimizi seçip “Delete”e tıklıyoruz.

Ikinci olarak; “Save Selection” aracı yeni filtreler yaratmanıza da yardımcı olur. Bir filtre size bir ya da daha fazla nesnenin soyutlanması, gizlenmesi ya da grafiksel olarak değiştirilmesi yeteneklerini kazandırır. Autodesk Yardım dosyalarında filtre kullanımını adım adım gösteren bir öğretici var. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

Bir tasarım üzerinde çalışırken bazı neslerin konumlarını tasarım ilerledikten sonra değiştirmek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda Save Selection aracı ile o nesneleri kaydedebilir ve ilerde revizyon yapmanız gerekirse zamandan bol miktarda tasarruf yaparak işlerinizi hızlıca halledebilirsiniz. Yada bir model üzerinden çalışırken farklı disiplenlerden olan bazı nesneleri gizlemek/filtrelemek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda nesneleri seçerek filtre uygulayabilir ve rahatça tasarımınıza devam edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak, Luke, What Revit Wanst blogu üzerinde belirli etiket türlerini geçersiz kılmak için seçim kaydetme aracını kullanma düşüncesini paylaşmış. Buraya tıklayarak Luke’un paylaşımını inceleyebilirsiniz.